پنج شنبه ٠١ فروردين ١٣٩٨ - 
 
منو اصلی
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دكتر حميدرضا ادراكي متخصص راديولوژي مركز پزشكي آموزشي درماني 15 خرداد خبر داد

برای اولین باردرکشور: تشخيص زودرس بيماريهاي مادرزادي نادر مغزي در دوران جنینی با استفاده از MRI‌ امکان پذیر شد.

رییس بخش رادیولوژی بیمارستان 15 خرداد با بیان اینکه با MRI‌، امکان تشخیص زودرس بيماريهاي مادرزادي نادر مغزي در دوران جنینی میسر شده است، اظهار داشت: امروزه از تكنيك هاي تخصصي MRI‌ در زمينه هايي غير از موارد شايع ‌نيز استفاده مي گردد. يكي از اين كاربردها در زمينه MRI  جنين است. البته استفاده از MRIدر جنين در سه ماهه اول حاملگي ممنوع مي باشد چون احتمال آثار تخريبي مگنت بر سلولهاي زاياي جنيني ممكن است ديده شود ولذامجاز به استفاده از آن وسيله فقط در سه ماهه دوم و سوم حاملگي مي باشيم. با انجام MRI  از شكم مادر حامله، ‌بخوبي بيماريهاي مادرزادي مغزي جنين شناسايي شده و در همان زمان حاملگي توسط تيمي متشكل از راديولوژيست، جراح مغز و اعصاب‌ و متخصص زنان و كودكان قابل درمان و اداره خواهد بود ضمن اينكه موارد غير قابل درمان به اطلاع پزشك معالج رسانيده مي شود كه با اطلاعات كامل پس از زايمان، نوزاد را تحت مراقبت ويژه قرار دهد.

  وی در ادامه افزود: هدف از انجام این پژوهش پيشگيري از تولد نوزادان با بيماريهاي نادر مادرزادي مغز و حتي الامكان درمان آن قبل يا حين تولد است. اين مطالعه برروي 137 بيماري كه سونوگرافي و سونوگرافي غربالگري هاي مشكوك به بيماريهاي مادرزادي نادر مغزي شده بودند، انجام شد و همگي تحت MRIاز شكم مادر جنين قرار گرفتند وموفق به تشخیص  27مورد هیدروسفالی ایزوله MRIجنین نرمال،10مورد آتروفی و هیپوکسی، 10موردکیست آراکنوئید، 8 موردپایپلوما بطنی،5 مورد لکوانسفالوپاتی، 5 مورد ژوبرت، 3موردکرانیوسینوستوزیس،2مورد AVF, AVMعروقی،یک مورد آنژیوم کاورنوس ، یک مورد ژرمینوم پینه آل، یک مورد کیست راتکه،یک مورد بیماری هانتیگتون، یک مورد آستروسیتوماکیستیک شدیم کهنتايج آن طبق الگوريتم بررسي انجام شده، درج گرديد. اميد كه با انجام به موقع و مناسب Fetal MRIدربيماران نيازمند، قدمي اساسي در تشخيص زودرس بيماريهاي مغزي جنين انجام شود كه هم روند درمان زودتر انجام شود و هم اطلاع از وضعيت جنين مادر براي متخصص زنان و خصوصاً كودكان به عنــــوان روش پيشگيري از اين نوع بيماري مورد استفاده قرار گيرد.

دکتر ادراکی در خاتمه گفت: اين تحقيق از دو سال پیش (ابتداي سال 1395) توسط اینجانب انجام شده است و در همايش بيماريهاي نادر جهان که در وين پايتخت كشوراتريش در تاریخ (12 May  2018 ) برگزار گرديد، معرفي شد.

 


١٤:٠٧ - شنبه ٢ مرداد ١٣٩٧    /    عدد : ٦٥٠١٠    /    تعداد نمایش : ٢٦٧خروج
مرکز فوق تخصصی جراحی پلاستیک پانزده خرداد
آدرس : تهران - خیابان کریمخان،      خیابان شهید عضدی جنوبی

تلفن :   88943434- 021
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.